Opóźnienia w refundacji dla nowych terapii w Polsce rosną - czas na działanie.

Polski Radar Refundacyjny to dynamiczna, obrazująca zmianę w czasie mapa sytuacji w polskiej refundacji leków oraz i dostępności do nich we wszystkich obszarach terapeutycznych.

Umożliwia obserwowanie bieżącej sytuacji oraz porównanie zmian w kolejnych obwieszczeniach refundacyjnych, wskazuje również, w których obszarach terapeutycznych postęp następuje szybko, a w których pacjenci wciąż czekają na nowe terapie. PRR zawiera dane od 2015 roku. Wyniki aktualizowane są w czasie rzeczywistym po każdym obwieszczeniu na platformie oraz udostępniane w postaci dynamicznego raportu.

Refundacja w Polsce dzisiaj

TECHNOLOGIE LEKOWE (TL) REFUNDOWANE W POLSCE WEDŁUG OBWIESZCZENIA MINISTRA ZDROWIA NA 04-2024

Obecnie łączna liczba technologii lekowych refundowanych w Polsce w prezentowanych obszarach terapeutycznych wynosi 170, co stanowi jedynie 26% spośród wszystkich zarejestrowanych technologii. Obecnie najgorsza sytuacja występuje w obszarze Zakaźne (zarejestrowane technologie: 88, refundowane w Polsce: 5). Najlepiej jest w obszarze Reumatologia, gdzie odsetek technologii refundowanych wynosi 44%.

łączna liczba technologii lekowych

Refundowane
Nierefundowane

Onkologia (bez rzadkich)

Rzadkie onkologiczne

Rzadkie nieonkologiczne

Dermatologia

Neurologia

Kardiologia

Cywilizacyjne

Zakaźne

Reumatologia

Przewlekłe / powszechne i inne

Nowości
Na liście refundacyjnej

Przejdź do pełnej listy

Co zmieniło się w polskiej refundacji wraz z pojawieniem się najnowszego obwieszczenia Ministra Zdrowia? Które technologie pojawiły się na listach, a które zrefundowano w nowym wskazaniu? Zobacz pełne zestawienie nowości w refundacji dla wybranych obszarów terapeutycznych.

Ranking obszarów terapeutycznych

ODSETEK TECHNOLOGII LEKOWYCH REFUNDOWANYCH W POLSCE WZGLĘDEM ZAREJESTROWANYCH - ZMIANA W CZASIE

Jak zmieniała się w czasie sytuacja dla konkretnych obszarów terapeutycznych? W którym obszarze odsetek technologii refundowanych do zarejestrowanych utrzymuje się na stałym poziomie, a gdzie odnotowujemy największe spadki? Prezentujemy ranking obszarów, umożliwiający szybką orientację w zmieniającym się dynamicznie obrazie refundacji w Polsce. Odsetek technologii refundowanych w stosunku do zarejestowanych przez EMA pozwala na monitorowanie zmian zachodzących w polskiej rzeczywistości refundacyjnej w zależności od typu wskazań.

Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować poprawiającą się dostępność do terapii w reumatologii, a także znaczną poprawę z zakresie dermatologii. Nadal wyniki są relatywnie niskie w obszarze chorób zakaźnych, kardiologii oraz chorobach rzadkich.

Refundacja vs rejestracja

TECHNOLOGIE LEKOWE (TL) ZAREJESTROWANE W EMA A ICH REFUNDACJA W POLSCE W LATACH 2015 - 2023

Roczna liczba nowych innowacyjnych technologii lekowych rejestrowanych w EMA utrzymuje się na zbliżonym poziomie od 2015 roku i wynosi ok. 70. W latach 2021-2022 trend ten był nawet wyższy - zarejestrowano ponad 100 TL rocznie.

Dostęp do innowacyjnych technologii lekowych w Polsce stopniowo się poprawia, jednak nadal jest na relatywnie niskim poziomie. Wyjątkiem był rok 2022, w którym do refundacji włączono niemal 60 TL. Czy to początek nowego, pozytywnego trendu?

Zobacz
podsumowanie

Przejdź do raportu

Zapoznaj się z raportem, w którym analizujemy najnowsze dane dotyczące refundacji w Polsce w interaktywny, dynamiczny sposób. Gdzie można zaobserwować największą poprawę? Które obszary terapeutyczne wciąż wymagają zwiększenia dostępności do najnowszych technologii?